OpenXSensor: Vario & GPS – výroba a testovanie.

Ďalší prírastok do mojej rodiny senzorov k prijímačom FrSky D8R Plus. Podrobný návod je na domovskej stránke projektu openXsensor. Prvé, čo som mal v pláne je vario. Mal som doma zopár potrebných barometrických snímačov, našlo sa aj nejaké Arduino Mini Pro a po dlhšom hľadaní som našiel aj GPSku… Takže po poriadku:

1, Hardware.

Arduino dosky som použil Arduino Pro Mini atmega328:

Snímače tlaku MS5611 High-resolution Atmospheric pressure height Sensor module:

Na programovanie Arduina mám FT232RL USB to Serial adapter:

GPSku so kúpil z Banggood Beitian BN-880 Flight Control GPS Module Dual Module Compass:

Zopár prevzatých detailov z Banggood:

A parametre:

Nejaký konfiguračný SW stiahnutý z Banggood ( nebol potrebný, ale do rezervy ) je tu a tu.

2, Software.

Software openXsensor (OXS) som stiahol odtiaľto. Ak by link nešiel, dal som ho sem.

Kdesi sa síce spomína aj OXS konfigurátor, ale celá konfigurácia SW sa nastavuje v súbore oXs_config.h. Treba si prečítať veľmi podrobný popis v oXs_config_description.h a podľa toho, čo chcete jednotlivé riadky „zakomentovať“, prípadne „odkomentovať“. Pre začiatok – keďže s OXS zatiaľ nemám žiadne skúsenosti – som všade nechal default hodnoty. Pre Vario som GPS „zakomentoval“, pre Vario + GPS som GPSku „odkomentoval“.

3, Vario.

Výroba Varia je jednoduchá: zoberiete Arduino a MS5611, zospájkujete dohromady a nahráte SW 🙂

Podrobný popis zapojenia je na stránke OpenXSensor. Zopár prevzatých obrázkov:

A nejaké fotky zo stavby:

Potom je treba – okrem iného – cca 5mm hrubý kúsok molitanu na prekrytie barometrického senzora, celé to „zazmršťiť“…

… a máte Vario…

… ktoré váži cca 7g:

Na prijímačoch D8R Plus používam dosku expandéra RXeXP02, …

… ktorá sa nasunie zboku na telemetrické piny.

Prvý dôvod pre použitie expandéra RXeXP02 je ten, že konektory zasunuté do A1, A2 a RX sú nad prijímačom a netrčia do boku. Druhý dôvod je ten, že APM Power Module, ktorý používam ako snímač prúdu a napätia, má na výstupe merania prúdu vysokú impedanciu ( 110kΩ ) a tak na vstupe A2 je impedančné prispôsobenie. No a tretí dôvod: na telemetrickom porte (  keď si pozriete rozloženie pinov ) …

… nie je napájanie. Čo – práve v tomto prípade – keď potrebujete napájať senzor pripojený k RX je na zlosť. Doska expandéra aj toto rieši – pre všetky telemetrické piny RX, A1, A2 zachováva klasický pinout: GND – VCC – SIG. Napájanie sa berie z kanála č. 8, ktorý je tiež vyvedený na doske expandéra.

Takže pripojenie Varia k prijímaču:

4, Vario + GPS.

Pre GPSku je treba poriadne čítať kapitolu 11 v oXs_config_description.h a mať podrobný popis použitej GPSky ( ten je v prvej kapitole ). Signály SDA a SCL pre GPSku nie sú potrebné ( to je kompas ). Takže zostávajú 4 piny:

GND ide na GND. VCC by mal ísť na RAW pin Arduina, ale ja som ho dal na VCC – keďže na napájanie palubnej elektroniky používam buď 5,5V, alebo 6V, tak by to ten LDO regulátor na Arduine snáď mohol utiahnuť. TX pin z GPSky je pripojený na RX pin Arduina. A teraz pozor: RX pin GPSky je cez odpor 4k7 ( v oXs_config_description.h odporúčajú 10k ) pripojený na … pin č.6 Arduina. Ak ho – ako ja – pripojíte ( držiac sa logiky ) na TX pin Arduina, budete sa čudovať, prečo vám to nefunguje 🙂 Odpor 4k7 je na ochranu GPSky, tá beží na 3.3V a Arduino na 5V.

Dôležité upozornenie: pri programovaní Arduina je nutné GPSku odpojiť !!!

Nejaká fotodokumentácia:

Pripojovací kábel – aby som nemusel zničiť kábel originál dodávaný s GPSkou – som použil Mini Micro JST 1.25 T-1 6-Pin Connector, ktoré mi už pár rokov odpočívali k krabici. Pre GPSku som použil kryt, ktorý som pre ňu navrhol ( štandartne predávané kryty sú pre ňu nízke ) už keď som skladal koptéru a vylačil na 3D tlačiarni. Keďže GPS chcem používať ako datalogger pre rôzne poletuchy, tak sa hodí hladký povrch zhora aj zdola. Uchytenie do poletuch predpokladám nejakou obojstrannou samolepkou.

Celková váha: skoro 30g.

No a pripojenie k prijímaču tak, ako Vario:

5, Testovanie.

Na testovanie som použil Phoenix 2000. Vario a GPSku som chytil s TESA Powerstrips® LARGE. GPSka prišla na baterku:

A nejaké logy z lietania ( zatiaľ dva skúšobné lety ):

A, Porovnanie výšky z Varia a GPSky.

B, Výška z Varia a rýchlosť z GPSky.

C, Prepojenie s Google Earth.

6, Záver.

Zatiaľ som absolvoval akurát dva lety – uvidíme, čo povie dlhodobé používanie. Ale: funguje to. Zopár drobností sa nájde – v GPS nastavení sa dá napríklad zvoliť 3D výpočet rýchlosti ( namiesto 2D ). Sľubujem si od toho, že rýchlosť bude počítať aj pri vertikálnom stúpaní, čo teraz nerobí. Možno by som medzi GPSku a Vario vložil konektor Micro JST 1.25 4-Pin Male&Female Connector, aby sa dala odpojiť…

Ale celkovo: spokojnosť. Hor` sa do lietania.

 

Tento obsah bol zaradený v Technika a označkovaný ako , , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár