Bezdrôtové spojenie učiteľ <-> žiak pre Taranis.

Ani neviem, ako ma to napadlo. Asi pri prezeraní diskusie na RCmanii o možnostiach nových vysielačiek, ktoré už majú integrovaný bluetooth. Najprv som premýšľal, ako dovybaviť Taranisa bluetoothom. A potom som pri hľadaní po nete narazil na zaujímavý linker – a bolo rozhodnuté: idem na to. Veď rezervný prijímač FrSky D4R-II sa mi povaľuje v krabici už pekných pár rokov a iné využitie preň nemám.

Takže čo k tomu treba:

Cena súčiastok – okrem prijímača – tak 2€, ani nie.

Výroba s použitím LF50CDT.

Celé zariadenie som namontoval do šachty pre externý TX modul. Rozloženie pinov v šachte – z môjho pátrania po nete – je nasledovné:

Stabilizátor LF50CDT DPAK prispájkujeme na chladič. Ja som si chladič spravil z viečka takejto krabičky podľa týchto romerov ( šírku som napokon zvolil 5mm + 25mm ) a vystrihol nožničkami…

… prispájkujeme dva kondenzátory 100nF, servokáblik a chladič trochu poohýbame, takto:

Konektor zasunieme na piny  v šachte a na prijímači jumperom prepijíme CH3 a CH4 a  chytíme ho obojstrannou lepiacou páskou do šachty:

Výroba s použitím LP2950ACZ-5.0 / 78L05.

Napájanie je z GND ( Common 78L05 ) a Batt ( input 78L05 ).  Vstup aj výstup stabilizátora 78L05 je blokovaný kondenzátorom 100nF. Ja som všetko pájkoval priamo na konektor a kábliky zazmrštil. Takto:

Ten žltý káblik úplne vľavo je neúspešný pokus o prenos telemetrie – nie je potrebný.

Keďže na napájanie Taranisa používam Turnigy 2650mAh 3S, stabilizátor 78L05 sa bez chladiča pomerne mohutne hrial, tak som mu vyrobil chladič.

Pri napájaní Taranisa štandartným NiMh akupackom chladič nebude potrebný.

Prijímač D4R-II je potrebné prepnúť do CPPM módu skratovacou prepojkou medzi CH3 a CH4. Výstup CPPM signálu je z kanála CH1. Celkovo to vyzerá takto:

Antény som prichytil tavnou pištoľou ku krytu šachty v smere “hore – dole”…

… a prijímač chytil do šachty kúskom obojstrannej lepiacej pásky.

Konfigurácia vysielačiek.

Na skúšanie som si požičal ďalšieho Taranisa, ktorý slúžil ako žiak.

Konfigurácia “Žiaka”:

  • nastaviť model ( ja som opísal nastavenie pre Su-27 z mojej vysielačky )
  • nabindovať D4R-II, ktorá je v šachte “Učiteľa”

Žiadne ďalšie nastavovanie v “Žiakovi” netreba.


Poznámka 1: Je dobré najprv vypnúť interný vysielací modul v “Učiteľovi”, nabindovať D4R-II a interný modul v “Učiteľovi” zase zapnúť.Poznámka 2: Je treba skontrolovať aj nastavenie trimrov, na “Žiakovi” musí byť rovnaké, ako na “Učiteľovi”.


Konfigurácia “Učiteľa”

  • treba nastaviť vstup CPPM z D4R-II: typ externého modulu PPM, rozsah kanálov 1-8 aj PPM rámec som nechal default, Mód Master/ CPPM Module


Poznámka: Dakedy pradávno mali D4R-II prijímače problémy s CPPM výstupom, bolo treba upgradovať FW. Na nových prijímačoch to už je OK, ale ak máte tiež nejakú starú vykopávku, ako ja, nový FW sa dá stiahnuť od výrobcu.


  • do mixov v modely som pre každý kanál doplnil prepnutie na “Žiaka” ( TR1, TR2 ) cez SH:


Poznámka : Na kanáli 3 mám plyn. Ako blokovanie plynu používam SF a SG. Signál od “Žiaka” TR3 som dal EŠTE PRED blokovania, t.j. keď “Učiteľ” zablokuje plyn, “Žiak” ho nemôže žiadnym spôsobom spustiť.


Toto je skôr pikoška: mixovanie pre kontrolér osvetlenia, ktorý sa ovláda cez kanál CH8. ( Signál od “Žiaka” TR8 je pridaný na koniec mixu a prepisuje všetko ostatné ). Na to som bol najviac zvedavý, či to bude fungovať…

Skúšanie.

Moja skúšobná konfigurácia – vľavo “Učiteľ”, vpravo “Žiak”, model Su-27 s prijímačom D8R-II Plus:

Krátke video:

Letová skúška.

Video z lietania:

Bolo trochu zima – okolo 10ºC – teda baterkám. Nielen tým v modeli, ale aj vo fotoaparáte. Behom prvého letu som začul hlášku “Telemetria je stratená”, ale hneď bola zase “Telemetria je spojená”. Ovládanie fungovalo, ako keď model ovládam priamo, žiadne oneskorenie, ani výpadky som nepostrehol. Celkovo som spravil asi sedem podobných krátkych letov, všetko išlo OK.

Záver a zhodnotenie.

Plusy:

  • ako “Žiak” použiteľný akýkoľvek vysielač, ktorý vie komunikovať s FrSky D- prijímačmi
  • pokiaľ je aj v modeli D- prijímač, po naučení si “Žiak” len nabinduje prijímač v modeli a letí…
  • cena

Mínusy

  • nevie to preniesť telemetrické dáta do “Žiaka”

Jednoducho: funguje to 🙂

 

Tento obsah bol zaradený v Technika a označkovaný ako , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna reakcia na Bezdrôtové spojenie učiteľ <-> žiak pre Taranis.

Pridaj komentár